Najdete nás na FACEBOOKU
 

  1. Úvod
  2. Rady a návody
  3. Formáty, ořez a rozlišení
Definice formátů, ořez fotografií a rozlišení

 

Jeden z nejčastějších problémů při zpracování fotografií je nesprávná volba formátů, v závislosti na poměru stran souboru, ze kterého chcete fotku zhotovit. 

Pokud chcete, aby fotografie nebyly oříznuty a zároveň neměly bílé okraje, musí být poměr stran fotografie a souboru stejný. V přiložené fotografii Příklad 1. Pokud tomu tak není a přesto chcete takhle fotku zhotovit, máte v nabídce při objednání na výběr dvě možnosti "Oříznutá" nebo "Bílá v okrajích".

 

  • Oříznutá znamená, že budou symetricky odstraněny přebývající části snímku. 
  • Bílá v okrajích znamená, že snímek bude sice na fotografii celý, ale přebývající plocha fotografii bude vyplněna bílými okraji.

 

Obě tyto možnosti popisují "Příklady 2-4", na přiložené fotografii. Poměr stran který Vám nejvíce vyhovuje, si zvolte v menu při nastavení Vašeho fotoaparátu. Doporučuji vybrat poměr 2:3 což přesně odpovídá formátu fotografie 10x15. Pokud si zvolíte jiný poměr stran a nechcete snímek oříznout, musíte vybrat z naší nabídky odpovídající formát fotografie, např 11,5x15 nebo některý panoramatický formát. Doufám, že Vám tento příspěvek pomůže zbavit se problému s oříznutím fotografií, případně bílých okrajů.

 

 
 

Rozměry digitálně zpracovaných fotografií pro F340, F390, F570 (20. 9. 2006) 
(přepočteno při 300 dpi) (rozměry jsou uvedeny v mm) 

 

 

Dále pak jsou možné veškeré rozměry v rozmezí od 89 mm do 450 mm v závislosti k šíři papíru - 127mm, 152mm, 210mm, 305mm. Max. rozměr: 305 x 450 mm.

Pozn.: F340, F390, F570 jsou digitální minilaby FUJI Frontier, kde k osvitu fotopapíru dochází pomocí RGB laserů. 

DSC - digital screen camera 

Doporučení: Při zpracování v minilabu dochází k miniaturní rotaci fotopapíru, což může způsobit neosvícení celé plochy -> bílé proužky. 

Proto je vhodné při úpravě obr. souborů pro způsob ořezu "No-Resize" přidat k uvažovanému rozměru cca. 1 mm ke stranám "a" i "b".

Kde nás najdete

Máchová 1147/1

Kopřivnice, 742 21

Czech Republic

Kontakt
(po-pá, 8:00-18:00 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz